Kass, MD, odborník na spánek dětí v Mount Kisco, N.Y.

Kass, MD, odborník na spánek dětí v Mount Kisco, N.Y.

Multivitamin s 250 mg splní požadavky DV/RDA pro většinu lidí.

Podporujte funkci kostí a svalů

Vitamin D pomáhá vašim svalům správně fungovat a umožňuje vašemu tělu absorbovat vápník z potravy, aby vaše kosti zůstaly zdravé. Poraďte se se svým lékařem, pokud netrávíte mnoho času venku na slunci, máte tmavou pleť nebo máte nadváhu, protože možná budete muset užívat další doplňky. 

Podpora imunitního systému

Vitamín E a vitamín D podporují váš imunitní systém a chrání vaše buňky před poškozením, které může vést k nemocem.

Zdravotní rizika

Pro většinu lidí není s užíváním multivitaminů spojeno velké riziko. Před užitím byste se však měli poradit se svým lékařem. Kombinace multivitaminu s jinými vitaminovými doplňky, zdroji vitaminů nebo léky může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Food and Drug Administration (FDA) nereguluje multivitaminy. Hledejte značky s lékopisem United States Pharmacopeia (USP) na štítku, abyste měli jistotu, že získáváte vysoce kvalitní složení. 

Poškození orgánů

Zkontrolujte hladinu železa ve vašem multivitaminu. U mužů a žen po menopauze se tento minerál může hromadit v těle a způsobit poškození orgánů. Hledejte přípravek bez železa a místo toho jezte potraviny bohaté na železo, jako je kuře, malé množství červeného masa, tmavé listové zeleniny a obohacené obiloviny. 

Poškození jater nebo kostí

Vyhněte se multivitamínům s vysokým obsahem retinolu, který je na etiketě uveden jako acetát nebo palmitát. Retinoly mohou být škodlivé pro vaše kosti a játra. 

Ledvinové kameny

Konzumace více než 1 200 mg vitaminu D denně může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů.

Množství a dávkování

Multivitaminy se velmi liší v závislosti na značce nebo složení. Každá lahvička nebo krabička bude mít podrobný štítek, na kterém jsou uvedeny všechny vitamíny a minerály v každém doplňku.

Většina značek vytváří multivitamin, který je přizpůsoben DV pro muže, ženy, děti a těhotné ženy. Měli byste najít multivitamin, který splňuje doporučenou DV pro vaši demografickou skupinu. Například multivitamin společnosti Centrum pro ženy obsahuje 100 % DV železa, zatímco jejich multivitamin pro muže má pouze 44 %.

Jedna velikost porce je jedna nebo dvě tablety denně. Pozorně si přečtěte štítek, abyste se vyhnuli přílišnému nebo příliš malému dennímu doporučenému množství. 

Neexistují žádná tvrdá a rychlá pravidla pro nejlepší denní dobu pro užívání multivitaminu. Někteří lidé se rozhodnou vzít si to ráno, zatímco jiní čekají na oběd nebo dokonce večeři. Pokud máte citlivý žaludek, měli byste zvážit užívání multivitaminů s jídlem, abyste se vyhnuli nevolnosti nebo křečím. 

WebMD Medical Reference Hodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 24. listopadu 2020

Zdroje

ZDROJE: 

Aurora Health Care: "Jsou vitamíny užitečné? Komu mohou těžit?" 

Centrum: “Muži v centru.”

Centrum: “Centrum ženy.”

Harvard School of Public Health: "Mám brát denně multivitamin?"

Johns Hopkins Medicine: "Existují skutečně nějaké výhody multivitamínů?" 

Mayo Clinic: "Co znamenají čísla denní hodnoty na etiketách potravin?" 

Národní institut zdraví: “Železo.”

Národní institut zdraví: “Vitamín A.”

Národní institut zdraví: "Informační list o vitaminu C pro spotřebitele." 

Národní institut zdraví: "Informační list vitaminu D pro spotřebitele." 

Národní institut zdraví: "Informační list vitaminu E pro spotřebitele." 

Úřad pro zdraví žen: “Kyselina listová.”

Lékařské centrum University of Rochester: " Vitamín B-12." 

4. května 2005 – Epiziotomie – chirurgický řez běžně prováděný za účelem snížení rizika natržení během vaginálního porodu – nenabízí ženám žádné zdravotní výhody.

Zjištění pochází od týmu výzkumníků, mezi něž patří Katherine Hartmann, MD, PhD, spoluředitelka programu North Carolina Program for Women’s Health Research a odborná asistentka na školách medicíny a veřejného zdraví na University of North Carolina, Chapel Hill.

"Pravděpodobně jsme skončili s rutinními epiziotomiemi," Hartmann říká WebMD.

Studie se objevuje ve vydání 4. května The Journal of the American Medical Association.

Od 80. let 20. století stále méně lékařů běžně provádí epiziotomii. Přesto asi třetina žen s vaginálním porodem tento zákrok stále běžně podstupuje.

Někdy existuje dobrý důvod pro epiziotomii – například pro urychlení porodu dítěte, které je během porodu v nouzi. Ale pokud dítěti nehrozí žádné nebezpečí, může být postup pro ženu užitečný? Příliš úzký porodní kanál se může během porodu roztrhnout, poznamenává Michael K. Lindsay, MD, ředitel mateřské a fetální medicíny na Emory University School of Medicine v Atlantě.

"Někdy se můžete podívat na porodní vývod a uvidíte, že je příliš malý," Lindsay říká WebMD. "Takže v těchto případech je pravděpodobně vhodná epiziotomie. Je to subjektivní hovor. Někdy se to dělá proto, že počítáme s tím, že když necháme pacientku tlačit, roztrhne se."

Epiziotomie: Žádné pojištění proti komplikacím

Je ale lepší rutinně dávat ženám operační ránu, než je nechat riskovat traumatické natržení? Hartmannův tým se podíval na důkazy. Našli 26 klinických studií, které zkoumaly výsledky žen po epiziotomii.

Analýza těchto údajů neprokázala, že by rutinní epiziotomie ženám přinášela nějaké výhody:

Rektální inkontinence byla neméně častá u žen, které měly epiziotomii. Inkontinence moči byla neméně častá u žen, které měly epiziotomii. Sexuální funkce nebyla lepší u žen, které měly epiziotomii. Bolestivý styk byl neméně častý u žen, které měly epiziotomii.

"Získáte srovnatelné výsledky u žen, které měly epiziotomii, a těch, které ji neměly. Pokud je tomu tak, proč to dělají?" říká Hartmann. "Za epiziotomií byla dobrá logika, ale teď to věda dohnala. Ukázalo se, že naše dobrá intuice nebyla správná. … Tváří v tvář pokračujícím důkazům je pro doktory říkat: ‚Pokračuji v tomhle‘ trochu slabé."

Pokračování

Před dvaceti lety se Lindsay naučila, že epiziotomie je dobrý způsob, jak chránit vagínu a okolní tkáň před traumatickými slzami. Dnes dohlíží na výcvik nových porodníků — a učí, že rutinní epiziotomie není dobrý nápad.

"Učíme neprovádět epiziotomii, pokud to není nezbytně nutné," říká Lindsay. "Tato debata se táhne sem a tam už léta. Někteří lékaři doporučují, aby se epiziotomie nikdy neprováděla, a někteří ji chtějí provést u každého pacienta, který projde dveřmi. Pravděpodobně existuje nějaká střední cesta."

Nečekejte na diskusi o epiziotomii

Hartmann doporučuje těhotným ženám, aby své preference ohledně epiziotomie prodiskutovaly se svými lékaři.

"Tato diskuse nemůže pokračovat na porodním sále," ona říká. "Lidé si musí předem promluvit se svými lékaři. Řeknete-li svému lékaři: „Slyšel jsem takové zvuky o epiziotomii. Vzhledem k tomu, že pro to nejsou žádné náznaky, raději bych žádnou nevedl,“ to je naprosto legitimní rozhovor."

WebMD Health News

Zdroje

ZDROJE: Hartmann, K. The Journal of the American Medical Association, 4. května 2005; sv 293: str. 2141-2148. Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotnictví. Katherine Hartmann, MD, PhD, spoluředitelka programu Severní Karolíny pro výzkum zdraví žen; odborný asistent, School of Medicine a School of Public Health, University of North Carolina, Chapel Hill. Michael K. Lindsay, MD, ředitel pro mateřsko-fetální medicínu, Emory University, Atlanta. © 2005 WebMD, Inc. Všechna práva vyhrazena.

8. června 2006 – Podání více steroidů rizikovým matkám může snížit plicní problémy, které se vyskytují u předčasně narozených dětí.

Předčasné porody s sebou nesou vysoké riziko potenciálně smrtelných plicních problémů – jako je syndrom dechové tísně – u dětí, jejichž plíce nejsou plně vyvinuty. Aby toto riziko snížili, lékaři často podávají ženám s vysokým rizikem předčasného porodu jednu dávku kortikosteroidů.

Více než jedna dávka steroidů může pomoci ještě více, podle studie zveřejněné v The Lancet.

Dlouhodobé účinky dalších steroidů však zatím nejsou známy, poznamenávají vědci, mezi něž patřila Caroline Crowther, FRANZCOG, profesorka porodnictví a gynekologie na australské univerzitě v Adelaide.

Úvodník v The Lancet zpochybňuje potřebu dalších dávek steroidů a doporučuje opatrnost "dokud nebudou známy výsledky dlouhodobých následných studií."

Steroidní studie

Vědci poznamenávají, že existuje obava, že vícenásobné dávky steroidů mohou zvýšit riziko infekce žen a riziko abnormálního neurologického vývoje a pomalejšího růstu jejich dětí.

"Účinnost a bezpečnost opakovaných dávek prenatálních steroidů je proto nejistá," napište Crowther a kolegové.

Aby se o rizicích dozvěděli více, studovali 982 těhotných žen, u kterých se soudilo, že jim hrozí předčasný porod.

Všechny ženy, které žily na Novém Zélandu nebo v Austrálii, dostaly jediný steroid. V té době byly méně než 32 týdnů těhotenství.

Během týdne vědci náhodně rozdělili ženy do dvou skupin.

Jedna skupina dostávala týdenní injekci steroidů, dokud nedosáhla 32. týdne těhotenství nebo již nebyla považována za ohroženou předčasným porodem. Druhá skupina dostávala týdenní injekci slané vody jako placebo.

Vliv více dávek steroidů

Ve studii mělo syndrom dechové tísně méně dětí vystavených vícenásobným dávkám steroidů než děti, jejichž matky dostávaly placebo (33 % s opakovanými dávkami; 41 % s placebem).

Závažné onemocnění plic bylo také vzácnější u opakovaných dávek steroidů než u placeba (12 % u více dávek; 20 % u placeba).

"V souladu s těmito výhodami potřebovaly děti vystavené opakovaným kortikosteroidům méně kyslíkové terapie a kratší dobu trvání mechanické ventilace," napište Crowther a kolegové.

Z důvodů, které nejsou jasné, více žen ve skupině s opakovanými steroidy porodilo císařským řezem než ve skupině s placebem.

Průměrný věk při narození (něco přes 32 týdnů) a počet předčasně narozených dětí byly v obou skupinách podobné.

Pokračování

Další kroky

Crowtherův tým plánuje sledování, až budou miminkům 2 roky.

"To, zda existují účinky na zdraví, které přetrvávají do dětství a dále, musí počkat na pozdější posouzení," píší výzkumníci.

Dlouhodobé navazující studie jsou "nezbytný," uvádí úvodník ve stejném časopise od Svena Montana, MD, z porodnického a gynekologického oddělení na švédské univerzitě v Malmö a dalších.

Montan a kolegové zpochybňují potřebu více dávek.

"Pokud se předčasně narozené dítě nenarodí do týdne poté, co matka dostala steroidy, člověk si není jistý, kdy se dítě narodí," uvádí redakce.

"Téměř 35 % dětí v těchto dvou skupinách se narodilo po 34 týdnech. V těchto případech by byl výsledek příznivý i po jedné dávce," Oni píší. "Zajímalo by nás, zda jsou v takových případech opodstatněné týdenní kúry steroidů."

WebMD Health News Zhodnotila Louise Chang, MD dne 08. června 2006

Zdroje

ZDROJE: Crowther, C. The Lancet, 10. června 2006; sv. 367: str1913-1919. Montan, S. The Lancet, 10. června 2006; sv. 367: str1878-1879. Tisková zpráva, The Lancet.

© 2006 WebMD, Inc. Všechna práva vyhrazena.

10. září 2012 – Vědci mají uklidňující zprávy pro rodiče, kteří se snaží své děti uspat.

Nová studie ukazuje, že když necháte kojence vykřičet pomocí dvou specifických metod, nezpůsobí to trvalou psychickou újmu vašim dětem ani vašemu vztahu s nimi.

Výzkumníci porovnávali dlouhodobé účinky "kontrolované uklidnění," "kempování venku," nebo obvyklá péče u kojenců s problémy se spánkem.

Řízené utišování zahrnuje postupnou delší reakci na pláč dítěte.

O něco šetrnější přístup tzv "kempování venku" instruuje rodiče, aby seděli s dítětem, když se učí usínat, zatímco rodič se pomalu přibližuje ke dveřím.

Ve studii byla třetí skupině dětí poskytnuta obvyklá péče, kdy jejich rodiče mohli požádat o tipy na spánek během návštěvy studny, ale nedostali žádný formální trénink spánku od sestry.

Předchozí studie ukázaly, že kontrolované uklidňování a kempování byly užitečné při usínání kojenců přes noc a zmírňování související deprese u maminek po dobu až 16 měsíců.

Nová studie však ukazuje, že některé z těchto výhod mohou trvat až do 6 let věku dítěte a neexistují žádné dlouhodobé nevýhody. (Zlepšení spánku dosažené takovým tréninkem má tendenci trvat až do věku 2 let a zužuje se do věku 6 let.)

A co víc, děti trénované ve spánku byly podobné kojencům, kteří se neúčastnili formálního spánkového tréninku, pokud jde o jejich duševní zdraví, spánkové návyky, úroveň stresu a jejich vztah k rodičům ve věku 6 let, ukazuje studie.

Zjištění se objevují ve vydání z října 2012 Pediatrie.

Uklidňující zjištění o spánkovém tréninku kojenců

"Již mnoho let víme, že tyto behaviorální techniky pomáhají dětem lépe spát a že rodiče mají díky tomu lepší noc," říká Marielys Rodriguez-Varela, MD. Je dětskou lékařkou v Miami Children’s Hospital. "Nyní se můžeme cítit ještě pohodlněji, protože víme, že tyto děti ani jejich rodiče nemají žádné dlouhodobé následky."

Nezbytná je také relaxační rutina před spaním, říká. To může zahrnovat koupel a knihu a/nebo ukolébavku, aby dítě vědělo, že je čas spát.

Pokračování

A samozřejmě existují další důvody, proč může vaše dítě plakat, říká Rodriguez-Varela. "Ujistěte se, že nemají teplotu [nebo] nepotřebují výměnu plenky před odchodem z místnosti, pokud se pláč zdá přehnaný."

Rodiče by se měli utěšovat novými poznatky, říká Lewis J. Kass, MD, odborník na dětský spánek z Mount Kisco, NY. "Trénink spánku je pro rodiče těžší než pro děti," on říká. "Většina dětí dobře spí, az těch, které nespí, se obvykle dají dobře spáči díky tréninku."

Je v pořádku trénovat své děti ve spánku pomocí těchto osvědčených metod. "Mnoho rodičů se obává, že když nechá své děti vykřičet, způsobí to nějaké nevratné poškození jejich psychiky a vazby mezi rodiči a dítětem, ale k žádnému dlouhodobému poškození nedojde." říká Kass.

Trénink spánku je pro mnoho rodičů výzvou a neexistují žádná pevná pravidla, říká. "Většina kojenců dokáže rozlišit mezi nocí a dnem ve věku 4 až 6 měsíců."

Spát celou noc znamená pro různé lidi různé věci. "Ve věku 1 roku by měli spát 12 nočních hodin v řadě," říká Kass.

WebMD Health News Hodnotil Louise Chang, MD dne 07. září 2012

Zdroje

ZDROJE:

Marielys Rodriguez-Varela, MD, dětská lékařka, Miami Children’s Hospital, Miami.

Cena, A. Pediatrie, 2012, studie obdržena před tiskem.

Lewis J. Kass, MD, odborník na dětský spánek, Mount Kisco, N.Y.

Autor: Dennis Thompson

Reportér Dne zdraví

ÚTERÝ, 29. dubna 2014 (HealthDay News) – V Severní Americe se otevírá vlna nových neziskových bank mateřského mléka, řízená výzkumem, který podporuje používání darovaného mateřského mléka pro zdravé děti.

Očekává se, že letos bude otevřeno pět nových mléčných bank ve Spojených státech a Kanadě, ke čtyřem, které byly otevřeny v roce 2013, se celkový počet neziskových mléčných bank zvýší na 22, řekl Kim Updegrove, prezident Human Milk Banking Association https://recenzeproduktu.top/removio/ of North America. .

"V Severní Americe došlo k úžasnému oživení mléčných bank," řekl Updegrove. "Každá zdravá kojící matka má možnost zachránit život dalšímu dítěti, pokud je ochotna projít screeningem a darovat své mléko prostřednictvím neziskové mléčné banky."